Admin
Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem živín a pomoc pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti. Sú dôležité predovšetkým u detí a adolescentov, pretože podporujú schopnosť učiť sa a podávať dobré výkony v škole, najmä u detí s neprimeraným výživovým stavom. Keďže toto jedlo sa často vynecháva, Európania si musia začať uvedomovať význam raňajok.
Väčšina detí a mladých ľudí začína s intenzívnymi aktivitami okamžite po prebudení, keď telo viac hodín hladovalo. Požiadavka svalov a mozgu na glukózu výrazne narastá a telo potrebuje palivo. Raňajky prerušia celonočné hladovanie a poskytnú energiu, čo naštartuje telo a zbystrí myseľ. Vieme však, že 10 – 30 % európskych detí neraňajkuje, čo sa najčastejšie týka starších adolescentov a dievčat.
Deti, ktoré pravidelne raňajkujú, prijímajú odporúčané dávky živín oveľa častejšie v porovnaní s deťmi, ktoré vynechávajú raňajky, pričom majú vyšší denný príjem dôležitých vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Pri stručnom pohľade na bežnú škálu raňajok nie je ťažké uhádnuť, v čom to spočíva: na vrchole rebríčka nachádzame mliečne výrobky, hotové cereálie, chlieb, pečivo, šťavy, ovocie a vajcia. Okrem napĺňania výživových odporúčaní tí, ktorí pravidelne raňajkujú, pristupujú oveľa pozitívnejšie k svojmu zdraviu, pričom prijímajú viac ovocia a zeleniny a viac sa pohybujú.
Existujú zreteľné dôkazy o tom, že deti, ktoré pravidelne raňajkujú, sú štíhlejšie. Nedávny systematický prehľad šestnástich štúdií vyhodnotil účinok vynechávania raňajok na reguláciu hmotnosti u vyše 59 000 európskych detí a adolescentov. Ukázalo sa, že pravidelná konzumácia raňajok súvisí s nižším indexom telesnej hmotnosti (BMI) a chráni proti nadváhe a obezite. K podobným zisteniam dospeli aj iné prehľady. Podobne ako pri všetkých pozorovacích štúdiách aj tu si však treba uvedomiť, že nemusí ísť o kauzálnu súvislosť.
Dávnejšie laboratórne štúdie poukázali na pozitívny vplyv pravidelných raňajok na indikátory výkonu z hľadiska pamäti, sústredenia a tvorivosti. Nedávny systematický prehľad zobral do úvahy 45 štúdií v laboratórnom a školskom meradle, ktorého úlohou bolo určiť, či raňajky skutočne ovplyvňujú výkon detí v škole. Dôkazy naznačili, že konzumácia raňajok pôsobila na školské deti oveľa lepšie ako ich vynechávanie. Zdá sa, že oveľa dôležitejšia ako konkrétne množstvo a typ jedla skonzumovaného na raňajky je skutočnosť, že deti vôbec niečo jedia.
Dôkazy o priaznivých účinkoch pravidelného raňajkovania viedla k vzniku raňajkových iniciatív, napríklad raňajkových klubov v školách, napríklad koncom 90. rokov 20. storočia v UK. Odhliadnuc od výživových prínosov raňajkové kluby sú príležitosťou na spoločenské styky detí, predstavujú pokojný začiatok dňa a zistilo sa, že zlepšujú dochvíľnosť, správanie a návštevu školy, a to všetko môže priaznivo vplývať na učenie. Aj keď väčšina štúdií raňajkových klubov poukázala na lepšiu motiváciu a sústredenosť detí počas doobedňajšieho vyučovania, priaznivé účinky boli spočiatku najzjavnejšie u detí so suboptimálnym stavom výživy.
Keďže raňajky majú množstvo priaznivých účinkov, pričom veľa detí pravidelne neraňajkuje, nie je prekvapením, že v r. 2008 bola naštartovaná kampaň ‘Raňajky sú najlepšie’, ktorá má propagovať význam raňajok. Za kampaňou stojí Európska zdravotnícka asociácia, Európska federácia združení dietetikov a iné európske zdravotnícke orgány a podporuje ju Generálny direktoriát Európskej komisie pre zdravie a spotrebiteľov. Cieľom tejto iniciatívy je zdôrazňovať priaznivé účinky pravidelných raňajok tvorcom európskej potravinovej politiky a podporovať využívanie posolstva ako ‘raňajkujte denne’ v rámci zdravotníckych kampaní pre obyvateľstvo a školských osnov.
Raňajky zlepšujú celkový prívod živín a súvisia s výkonnosťou a reguláciou telesnej hmotnosti, ak sú rešpektované kalorické nároky jednotlivca. Deti a adolescenti pravidelne raňajkujú v rodinách, kde raňajkujú aj dospelí, preto treba nabádať rodičov, aby išli príkladom. Tam, kde to nie je možné, poskytujú dobrú alternatívu školské raňajkové kluby, ktoré poskytujú výživné raňajky ako aj hostiteľské prostredie pre dôležité spoločenské kontakty.
Zdroj: „The European Food Information Council”
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím ...
Pertussis - čierny kašeľ : Austrália - v tomto roku bolo hlásených. 876 prípadov…
Predčasny pôrod je definovany ako pôrod medzi 22. A 36. týždňom amenorei. Pri hrozbe predčasného pôrodu prichádza ku ...
Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...
Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.
MUDr. Anna Matušková
U každého človeka sa môžu hojiť rany po operáciách, alebo po úrazoch, dokonca po očkovaní, ako napríklad tuberkulóza , po akné..
MUDr. Anna Matušková
Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…
MUDr. Anna Matušková
desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…
Katka
Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…
Marek Pršo
Chôdza. Beh. Objatie. Tak bežné veci a predsa pre niekoho nemožné. Nick Vujicic (28). Muž, ktorý sa narodil bez končatín…
Simona Kozinková
Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…
Simona Kozinková
Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...
Andy
Už pred rokmi som prestala používať hormonálnu antikoncepciu. Keď som žila v Anglicku dala som pichnúť 3 mesačná injekciu….
Tania
Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem…
Admin
Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa…
MD Alexandra Beaumanoir
Akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov vylieči sám…
MD Alexandra Beaumanoir
Najčastejšou príčinou kombinácie zvracania a hnačky je akútna črevná infekcia - takzvaná gastroenteritída…
MUDr. Anna Matušková
Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom…
Admin
Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...
SImonka
Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...
Simona
Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy…
MD Alexandra Beaumanoir
Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…
Simona
Pečeň (hepar), ako najväčšia žľaza ľudského tela, má v organizme všestranné funkčné zapojenie a je to život podmieňujúci orgán..
Marek Pršo
Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…
SImona
NOVINKA