MD Alexandra Beaumanoir
Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla študovať medicínu vo Francúzsku, bola organizácia štúdií, ktorá umožňuje praktické stáže v skorom štádiu štúdií. Dnes som v ôsmom ročniku, konzultujem na ambulancii rodinného lekára v prímestskej časti Annecy.
Dnes som vyšetrila 12 ročné dievčatko, ktoré otec priniesol pre vyrážky, ktoré sa objavili na tele a tvári v priebehu dvadsiatich štyroch hodín. Dievčatko bolo unavené, bolelo ju hrdlo a hlava. Nemalo teplotu.
Vyšetrila som ju, a mala som podozrenie na ružienku (vírusové ochorenie, ktoré takmer zmizlo v strednej a západnej Európe vďaka očkovaniu). Myslela som na ružienku, pretože sme boli opakovane upozorňovaní na epidemiu v našom regióne. S týmto typom ochorenia som sa doteraz stretla len v knihách, preto som zavolala lekára, s ktorým pracujem. Ten mi potvrdil, že naozaj ide o ružienku. On sám za svoju karieru videl len 3 pripády. Našťastie, dievčatko nemalo žiadne komplikácie.
Vysvetlenie situácie je jednoduché. Od roku 2008 sa Francúzsko (ale aj iné susedné krajiny ako na príklad Švajčiarsko) ocitlo v situácii epidémie ružienky. Od tohto roku počet nových prípadov regulérne narastá a už sa objavili aj ťažké typy komplikácií ako meningitídy, encefalitídy a dokonca aj úmrtia.
Musím uznať, že vo Francúzsku sa často stretávam s odporom voči vakcínam. Ľudia často odmietajú všetky vakcíny s výnimkou tých, ktoré sú povinné (diftéria, tetanus, poliomyelitida). Všetky ostatné sú doporučené štátom, ale je na výbere pacienta rozhodnúť sa pre alebo proti očkovaniu.
Keď sa pacientov pýtam aké sú dôvody odmietnutia, ich odpoveď je vyhýbavá. Často hovoria o strachu z nežiadúcich účinkov, o tom že ide o choroby, ktoré nepoznajú a najmä, z ktorých nemajú strach.
Musím povedať, že otec, ktorý sprevádzal dievčatko s ružienkou mal naozaj strach. Museli sme ho totiž oboznámiť s možnými komplikáciami, aby bol obzvlášť pozorný na každý nový príznak.
Myslím si, a jedná sa o môj čisto osobný názor, že každá vakcína a každý liek, môžu mať nežiadúce účinky, a preto je dôležité zvážiť výhody a riziká, ktoré každá terapia prinesie. V niektorých prípadoch je dôležitejšie vystaviť sa riziku nežiadúcich účinkov, pretože umrieť v dvatsiatom prvom storočí na ružienku sa mi zdá byť veľká škoda.
Chorobu spôsobujú tri vírusy, epidémie vyvoláva typ 1. Vírus sa šíri fekálne orálnou cestou alebo nepriamo, infikovanými…
Angína, alebo zápal hrdla, t. j. mandlí, a lymfatického tkaniva hltanu- tzv Waldeyerovho okruhu, sú veľmi bežným ochorením…
Všetky prejavy adaptácie ženského organizmu na pôrod a tehotenstvo sa upravujú do pôvodného stavu po ukončení tehotenstva…
Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.
Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.
MUDr. Anna Matušková
U každého človeka sa môžu hojiť rany po operáciách, alebo po úrazoch, dokonca po očkovaní, ako napríklad tuberkulóza , po akné..
MUDr. Anna Matušková
Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…
MUDr. Anna Matušková
desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…
Katka
Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…
Marek Pršo
Chôdza. Beh. Objatie. Tak bežné veci a predsa pre niekoho nemožné. Nick Vujicic (28). Muž, ktorý sa narodil bez končatín…
Simona Kozinková
Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…
Simona Kozinková
Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...
Andy
Už pred rokmi som prestala používať hormonálnu antikoncepciu. Keď som žila v Anglicku dala som pichnúť 3 mesačná injekciu….
Tania
Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem…
Admin
Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa…
MD Alexandra Beaumanoir
Akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov vylieči sám…
MD Alexandra Beaumanoir
Najčastejšou príčinou kombinácie zvracania a hnačky je akútna črevná infekcia - takzvaná gastroenteritída…
MUDr. Anna Matušková
Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom…
Admin
Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...
SImonka
Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...
Simona
Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy…
MD Alexandra Beaumanoir
Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…
Simona
Pečeň (hepar), ako najväčšia žľaza ľudského tela, má v organizme všestranné funkčné zapojenie a je to život podmieňujúci orgán..
Marek Pršo
Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…
SImona
NOVINKA