join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Dovolenka v Egypte

Simona

20. január 2012, 16:03

(podobné rady je vhodné dodržiavať aj v TUNISKU, aj keď Tunisko (hlavne mestá Hammamet nová časť a Tunis) sú civilizovanejšie oproti Egyptu. Dohovoriť sa tu dá samozrejme angličtinou ale aj francúzštinou a to aj medzi domorodcami, pretože táto krajina bola kedysi francúzskou kolóniou, stále ju majú ako povinný jazyk na školách. V Egypte je to skôr ruština a angličtina. Hotelový personál ovláda väčšinou 4 jazyky: Angličtina, Nemčina, Francúzština, Ruština).


Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na zoznámenie s tzv. ,,Faraónovou pomstou,,
      Ide o črevné problémy spojené s hnačkou alebo vracaním. Mnoho dovolenkárov podceňuje túto chorobu a myslí si, že im nič nehrozí, pretože v predchádzajúcichdestináciach vo svete podobné problémy nikdy nemali.

Tieto ťažkosti sa objavia veľmi náhle, bez príčiny najčastejšie, hlavne v tých najhorúcejších letných mesiacoch a sú špecifické tým, že potreba ísť na toaletu môže prísť na človeka aj uprostred jedla a musí doslova bežať aby stihol a môže tam stráviť aj niekoľko minúť či hodín. Tieto ťažkosti môžu bez liečenia pretrvávať aj tri dni.
   
,,Osvedčené rady,, aké kolujú medzi ľuďmi ako napr. domáce destiláty či iný tvrdý alkohol, ktorý vám má pomôcť tzv. ,,vypáliť tohto bacila,, nezaberajú. Rovnako ako lieky proti hnačke a črevným problémom zakúpené u nás na Slovensku. Jediným účinným liekom v takýchto ťažkostiach je ANTINAL. Jeho účinok je veľmi rýchly a vy si znovu môžete užívať dovolenku. Tento liek je dostupný v každej egyptskej lekárni a je lepšie si ho zakúpiť preventívne pred nástupom týchto komplikácii.

      Samozrejmosťou a prevenciou pred týmito problémami je nepiť vodu z vodovodu ani pri vyplachovaní po umytí zubov. Neustále treba používať balenú vodu to aj v prípade ak si zakúpite ovocie alebo iné potraviny, ktoré treba opláchnuť. Tak isto ak ste aj v tom najluxusnejšom hoteli, dávajte si pozor na melóny. Egypťania ho totižto mnohokrát oplachujú studenou vodou už rozkrájaný pred podávaním na švédske stoly. Pokiaľ máte chuť na iné ovocie ako hrozno či slivky je lepšie si ich zobrať so sebou na izbu a po opláchnutí balenou vodou skonzumovať.
     
Veľký pozor si treba dávať aj na ľad do nápojov, ktorý pripravujú tiež z vody z vodovodu. Odporúčam sa mu vyhýbať najmä ak do Egypta cestujete po prvýkrát. Imunitu proti tejto chorobe získavajú až ľudia ktorý v Egypte trávia mesiac a viac alebo do tejto krajiny vycestúvajú niekoľkokrát ročne (napr. delegáti, animátori).

      V najhorúcejších mesiacoch ako je jún, júl, august, si treba dávať na prudké slnko a s tým vysoké riziko úpalu, pretože teplota môže stúpnuť aj na 45 stupňov Celzia prípadne ak sa vyberiete na výlet do púšte s karavánou tiav či na jeepoch, očakávajte aj vyššie teploty.Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť aj interiéri sprístupnených pyramíd Dahšúre alebo Gize pripravte sa na hnilobný zápach a ťažký vzduch počas celej prehliadky s ktorého vám môže prísť nevoľno. Nezabúdajte, že sú to hrobky.
     
Dôležitou výbavou je opaľovací krém s vysokým faktorom, (hlavne u detí), pokrývka hlavy. Pri celodenných fakultatívnych zájazdoch je vhodnejšie krátke tričko ako ochrana pred spálenými pleciami a botasky pred spáleným vrchom chodila. Nesmiete zanedbávať ani pitný režim.

      V lokalitách ako je Hurgada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam a iné. sa nachádzajú v mori koralové podlažia a drobné koraly či odlomky koralov aj na piesočnatom vstupe do mora, ktoré môžu spôsobiť nepekné rezné rany na chodidlách. Niektoré koraly sú dokonca jedovaté! Odporúča sa preto obuv do mora, ktorá sa dá zakúpiť v športových obchodoch.

Pri ceste do Egypta nie je vyžadované žiadne očkovanie, často sa ale odporúča očkovanie proti žltačke a brušnému týfusu. Pokiaľ bude Váš pobyt v Egypte dlhodobý, odporúča sa preventívne požívanie antimalárik.


      K Egyptu neodmysliteľne patrí  vyjednávanie, a to hlavne na miestnych trhoch. I keď sa tu vyjednáva prakticky všade. Vyjednávanie si budete môcť do sýtosti užiť na jednom z miestnych trhoch. Ale nikdy nevyjednávajte v reštauráciach ani hoteloch!
Cena, ktorú Vám obchodník na trhovisku ponúkne pri prvom kontakte, býva mnohonásobne vyššia, než je skutočná hodnota tovaru.
A preto je najlepším spôsobom nákupu zvoliť naopak cenu čo najnižšie, kľudne cca tretinovú. Neponáhľajte sa, dajte si načas alebo naštvane odíďte z obchodu alebo od stánku, obchodník Vás aj tak dobehne a začne Vás znovu presviedčať o kúpe.
Bakšiš inak povedané sprepitné je v arabských krajinách bežnou záležitosťou. Je zvykom dávať  ho všade a prakticky za všetko. I keď zaplatíte akýsi bakšiš už cestovnej kancelárií, majte vždy po ruke nejaké drobné. Môže sa vám totiž stať, že ochota dát nejaké to sprepitné sa odrazí na kvalite poskytovaných služieb. Pokiaľ budete chcieť v hoteli nechať nejaké drobné napríklad upratovačke za upratovanie, bude lepšie napísať k minciam alebo bankovkám lístok s poďakováním alebo odovzdať peniaze osobne. Pokiaľ sa totiž jedná o luxusný hotel, peniaze položené na stole tam zostanú ležať bez povšimnutia. Tunajší personál by si nedovolil vziať čokoľvek, u čoho nebude mať istotu, že je to určené výhradne pre ňho.
     
Medzi moje posledné rady patrí vhodné oblečenie pre ženy pokiaľ vyrážate medzi domorodcov, vyhýbajte sa hlbokým výstrihom a príliš krátkym sukniam či kraťasom. Domorodí, mladí či starí muži vedia byť poriadne neodbitní a môže vám to prísť až nepríjemné.
Takže ostáva už len zbaliť kufre : )
Sallam allaikum.



ODPORÚČAME

Vitamíny

Sú  to organické látky dôležité pre existenciu organizmu, pre jeho rast a vývoj.  Sú súčasťou enzýmov, pôsobiacich ako…

3. máj 2012, 9:25

Výživa v detskom veku

Strava je velmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch ,vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave.Ale ...

1. február 2012, 09:52

Životospráva tehotnej ženy

Musí byť výdatná, ľahko stráviteľná, 4-5x denne v obsahu 2400 až 2800 kcal. Diéta môže viesť k predčasným pôrodom, obezita…

5. máj 2011, 09:46

Moje malé víťazstvo

Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...

20. január 2012, 18:43

všetky články sekcie vaše témy

Terapia keloidných jaziev

Osem spôsobov ako liečiť keloidné jazvy.

MUDr. Anna Matušková

14.december 2013, 11:15

Keloidné jazvy

U každého človeka sa môžu hojiť rany po operáciách, alebo po úrazoch, dokonca po očkovaní, ako napríklad tuberkulóza , po akné..

MUDr. Anna Matušková

12. december 2013, 14:15

Blíži sa zima

Dni sa krátia. Tá zima prichádza tak rýchlo, že si ju ani neuvedomujeme.Naše čierne hodinky sa predlžujú. Slniečka je stále…

MUDr. Anna Matušková

10. december 2013, 8:51

Desí ma, ako desí očkovanie detí

desí ma v poslednej dobe ako desí očkovanie detí moje rovesníčky, je pravda, že náš Santík nemal nikdy po očkovaní reakciu…

Katka

6. marec 2013, 18:03

Herpes simplex vírus (HSV)

Táto infekcia sa najčastejšie objavuje na tvári, (okolo pier) alebo v ústnej dutine. Vyvoláva ju orálny HSV1 vírus, ktorý sa…

Marek Pršo

6. december 2012, 18:23

NICK VUJICIC

Chôdza. Beh. Objatie. Tak bežné veci a predsa pre niekoho nemožné. Nick Vujicic (28). Muž, ktorý sa narodil bez končatín…

Simona Kozinková

6. november 2012, 10:26

Viem čo chcem a idem si za tým!

Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…

Simona Kozinková

6. november 2012, 11:23

Moje malé víťazstvo

Je tu začiatok školského roka a pre väčšinu z vás opäť nastupujú školské povinnosti. Ja som mala v pláne nastúpiť na vysokú...

Andy

20. január 2012, 18:43

Symptotermálna metóda a cyclotest

Už pred rokmi som prestala používať hormonálnu antikoncepciu. Keď som žila v Anglicku dala som pichnúť 3 mesačná injekciu….

Tania

20. január 2012- 13:25

Pravideľné raňajky, zdravý návyk v detstve aj v dospelosti

Raňajky nám dodávajú energiu a živiny na správne naštartovanie denných aktivít. Pravidelné raňajky znamenajú lepší príjem…

Admin

20. január 2012- 17:26

Epidémia ružienky vo Francúzsku

Som začínajúca lekárka vo Francúzsku a chcela by som sa podeliť so zaujímavou skúsenosťou. Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa…

MD Alexandra Beaumanoir

20. január 2012, 16:54

Akútny zápal stredného ucha u detí

Akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov vylieči sám…

MD Alexandra Beaumanoir

20. február 2012, 15:36

Čo robiť, keď má vaše dieťa hnačky, alebo zvracia.

Najčastejšou príčinou kombinácie zvracania a hnačky je akútna črevná infekcia - takzvaná gastroenteritída…

MUDr. Anna Matušková

20. január 2012, 17:17

Viac ako len čerstvá zelenina pre každého

Mnohí ľudia považujú za ideálnu čerstvú zeleninu zo záhrady, pričom čerstvosť je pri kúpe potravín významným faktorom…

Admin

15. augusta 2013, 17:36

Sicília skutočný príbeh

Po ukončení prvého ročníka na univerzite som sa rozhodla stráviť leto pri mori a zároveň si tam zarobiť peniažky a zdokonaliť...

SImonka

20. január 2012, 13:25

Kanárske ostrovy

Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...

Simona

20. január 2012- 15:24

Malária - reakcia na článok o Nigérii

Malária zabíja v Afrike jedno dieťa každých 30 sekúnd a medzi 1 a 3 miliónov ľudí ročne, (podľa odhadov WHO). Dve miliardy…

MD Alexandra Beaumanoir

20. január 2012, 12:21

Dovolenka v Egypte

Dovolenkári, ktorí vycestujú do tejto exotickej krajiny, hlavne tí čo ju navštívia po prvýkrát, by sa mali pripraviť na…

Simona

20. január 2012, 16:03

Pečeň a vybrané ochorenia pečene

Pečeň (hepar), ako najväčšia žľaza ľudského tela, má v organizme všestranné funkčné zapojenie a je to život podmieňujúci orgán..

Marek Pršo

20. január 2012- 17:57

Nigéria skutočný príbeh

Exotický africký štát leží na severnom pobreží Guinejského zálivu. Močaristé, mangrovové pobrežie má dĺžku 800 km. Krajina…

SImona

20.január 2012, 17:17

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.




NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.




bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:



Druhý alkohol:



Tretí alkohol:



EšTE POTREBUJETE



ND JEDLO