MUDr. Anna Matušková
Deti si často kladú do uška rôzne menšie predmety ako gorálky, lego, kamienky, vatu ,fazuľky a podobne. Do zvukovodu sa môže dostať aj drobný hmyz. Často sa o cudzom teliesko dozvieme až neskôr, lebo je bezpríznakové.Naopak môže sa prejavovať zaliehaním, šumením, nepríjemnými pocitmi, bolesťou, poruchou sluchu.Ostré predmety môžu spôsobiť poranenie s krvácaním do zvukovodu.
Prevodovú poruchu sluchu spôsobujú predmety , ktoré v zvukovode napučia, napríklad fazuľka.
Terapia: pri podozrení na cudzie teliesko v uchu by malo byť otoskopické vyšetrenie u lekára, pretože môže byť porušená blanka bubienka . Pokiaľ nie je poškodená, teliesko sa vyplachuje. Vatu alebo papier môže lekár vytiahnuť pinzetou. Pri neodbornom zatlačení na teliesko sa môže prederaviť blanka bubienka.
Cudzím telieskom je aj mazová zátka alebo cerumen, ktorý obturuje, upcháva zvukovod a dieťa nepočuje, môžu ho bolieť ušká, alebo sa objavuje žltá sekrécia z ucha. Vzniká pri nesprávnom čistení ušiek ušnými paličkami, pričom zatlačíme maz do zvukovodu, kde sa nahromadí a vytvorí zátku. Maz sa odstráni výplachom vlažnou vodou. Maz chráni kožu zvukovodu pred vysušením a poškodením , nie je nutné ho nasilu vytierať z ušiek, opakovaným dráždením môžeme podráždiť kožu zvukovodu a môže sa objaviť ekzém, svrbenie zvukovodu. Stačí vytrieť len okraj zvukovodu.
Najmä malé deti si často vkladajú do nosa rôzne menšie predmety ako guľky hračky, papier, vatu , potraviny,ale aj nebezpečné a ostré predmety ako kúsky skla.
Akútne, najmä malé telieska nerobia žiadne príznaky, po niekoľkých hodinách sa objaví nádcha ako reakcia na podráždenie a opuch sliznice nosa.
Pokiaľ cudzie teleso zostáva v nose dlhšiu dobu , t.j niekoľko dní alebo týždňov z nosa sa objaví zapáchajúca sekrécia , dýchanie nosom je obmedzené. Pretrváva sťažené dýchanie jednou nosnou dierkou, rovnako zapáchajúci výtok len z jednej nosnej dierky.
Terapia: niekedy sa podarí úsilným fúkaním cudzie teliesko vyfúknuť.Pinzetu používame len pri mäkkých telieskach ako papier, vata. Pokiaľ sa cudzie teliesko zakliesni v nosnej dutine odstraňuje sa operačne v celkovej anestéze.
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
MUDr. Anna Matušková
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené očkovanie v tretom roku, vzhľadom na dobrú imunitnú odpoveď a dostatok protilátok. U detí sa môže objavovať po očkovaní výraznejší opuch a začervenanie, v mieste očkovania. Táto reakcia odoznie za 24-48 hodín , nie je nebezpečná, môže byť mierne bolestivá. Ide zrejme o dlhší odstup po očkovaní.
Očkovací kalendár pre deti vo veku medzi 3 a 15 rokom života...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím...
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
MUDr. Anna Matušková
Toto infekčné ochorenie spôsobuje RNA vírus, ktorý sa znehodnotí bežnými dezinfekčnými prostriedkami. Preto sa toto ochorenie volá - choroba špinavých rúk. Vírus prežije v morských slimákoch, mušliach, v bahne , sladkej aj slanej vode.
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupiny ľudí so zlými hygienickými podmienkami. Ľudia sa infikujú navzájom. Nákaza prebehne väčšinou asymptomaticky. Prenos je od infikovaných ľudí rukami, po priamom kontakte, môžu však byť nakazené aj potraviny( surové mušle, mrazené potraviny, zle tepelne spracované potraviny).
Vírus sa vylučuje stolicou, počas inkubačnej doby, najviac druhý týždeň pred klinickými príznakmi ochorenia.
Inkubačná doba je 14-21 dní, maximálne 49 dní. U detí je skôr bezpríznakový priebeh, alebo s príznakmi virózy , u dospelých je aj žltačka.
viróza s teplotami, zvracaním, bolesťami brucha, svalov, chrbta. Typický je tmavý moč a bledá stolica. Neskôr sa objaví žltačka so svŕbením kože, keďže ide ochorenie pečene, býva zväčšená, bolestivá.
krv- protilátky proti hepatitíde A, zvýšené pečeňové testy.
Ochorenie väčšinou prebehne bez následkov a trvalého poškodenia.
očkovanie 2 dávkami vakcíny Havrix, do 16 rokov junior vakcíny, po 16 rokoch vakcíny pre dospelých.
Po prvej dávke nastupuje ochrana po 14 dňoch a trvá cca 1 rok, preočkovanie 2. dávkou o 6-12 mesiacov, zabezpečí ochranu minimálne na 10 rokov, predpokladá sa dlhodobá celoživotná ochrana.
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
MUDr. Anna Matušková
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí pohladenie nôžky, potretie nejakým mentolovým krémom a prihovorenie sa dieťaťu a bolesti ustúpia. Vtedy môžeme hovoriť o tzv. rastových bolestiach. Dieťa vtedy nemá teploty, na koži a kĺboch nie sú známky zápalu. Bolesti sa môžu opakovať, netrvajú dlho a často ustupujú spontánne samé bez terapie. Pokiaľ sa bolesti opakujú často a v rovnakej lokalizáciu treba konzultovať pediatra.
Vel'kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar...
Podobne ako bolesti brucha sú časťou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom...
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí , ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní...
Mudr. Anna Matušková
Sú jednou z najčastejších príčin návštevy u pediatra. Našťastie v 90%- ách pôvod ťažkostí nie je závažný.
Môžu mať viac príčin, samozrejmä, musíme akceptovať vekový faktor. Hovoríme už o období mimo kojenia , predškolskom a školskom veku. Príčiny môžu byť akútne - ako infekčné ochorenia a zápaly, ktoré idú väčšinou s teplotami ,zvracaním a hnačkami .Pokiaľ ide o črevné infekcie -tzv. gastroenteritídy, či už vírusové, alebo bakteriálne, vždy musíme dávať pozor na pravidelný prísun tekutín, v spojení s rehydratačnými roztokmi a diétou. Tieto infekcie odoznejú v priebehu 1 až 3 dní.
Medzi neinfekčné zápaly patrí akútna apendicitída ,pri ktorej nemusia byť vždy teploty, dieťa je unavené, môže zvracať, môže ho preháňať a bolí ho bruško ,odmieta jesť a vyhľadáva šetriacu polohu.Vždy je treba konzultovať pediatra ,alebo chirurga. Jedná sa o akútnu brušnú príhodu,ktorá môźe končiť s vážnymi komplikáciami. Ďaľšou príčinou bolestí bruška môžu byť parazity.
Bolesti sú lokalizované okolo pupka a výraznejšie v noci ,častým prejavom môže byť svrbenie okolo konečníka a preto nepokojný spánok. Inou príčinou môžu byť alergie, problémy s trávením ,s refluxom,
nepravidelná strava.
Vel’kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charakter, nie sú závislé na type jedla a ustúpia samé, bez terapie, ale znovu sa vracajú. Tu je liekom voľby psycholgické vyšetrenie ,aby sme našli príčinu .
Rozhodne vždy je treba pôvod a postup pri terapii konzultovať s vašim pediatrom.
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Podobne ako bolesti brucha sú časťou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom...
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí , ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní...
MUDr. Anna Matušková
Podobne ako bolesti brucha sú častou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom, ale netreba ich podceňovať. Vždy treba sledovať periodicitu bolestí, či nie sú spojené so zvracaním, nechutenstvom , zvýšenou únavou, úpadkom na hmotnosti, zhoršením prospechu. Bolesti hlavy môžu byť príznakom neurologických ochorení ako epilepsia, nádorových ochorení, infekčných ochorení ako chrípka, angina , zápal dutín,ochorení spôsobených parazitmi, komármi, kliešťami. Rovnako môžu byť spôsobené rýchlym rastom, únavou, chudokrvnosťou, nedostatkom spánku a samozrejmä stresom.
Aj u detí sa objavujú migrenózne bolesti hlavy, vyprovokované únavou a zvýšenou záťažou kde liekom voľby je paracetamol. V poslednej dobe sa zvyšujú prípady bolesti hlavy s únavovým syndrómom a nechutenstvom u detí, ktoré sedia dlho pri počítači, chatuju, pozerajú TV alebo hrajú hry na konzolách.
Určite každú náhle vzniknutú bolesť hlavy s dezorientáciou, poruchou vedomia alebo plačom, rovnako opakované bolesti hlavy treba konzultovať s vašim pediatrom.
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Vel'kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar...
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí , ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní...
Mudr. Anna Matušková
Obezita u detí začína byť pomerne bežným javom na detských ambulanciách už v nízkom veku. Je zaujímavé, že rodičia a starí rodičia sa u detí skôr boja toho, keď je dieťa štíhle a menej jedáva.
Z pohľadu dospelých sú detské porcie neprimerané. Sú spokojnejší, keď sú porcie väčšie a stáva sa synonymom, keď mu chutí jesť je zdravé, je choré, lebo skoro nič neje.
“Keby som ho nenútil ,ani by nejedol.”
. Platí staré dobré pravidlo: jeme preto, aby sme prežili, nežijeme preto, aby sme jedli. Hlavným pravidlom pre deti pri jedení je pravidelnosť- 5x denne, nejesť medzi hlavnými jedlami a sladkosti dieťa dostane až po hlavnom jedle. Dieťa nesmie jedávať pri počítači a pri televízii.
Nenútime ho do jedenia, ale jedenie mu ponúkneme a dáme mu čas. Ak chce ísť von, nemusí zjesť veľké množstvo, ale malo by sa najesť bez nátlaku a v pravidelných intervaloch.
Je dôležité vypestovať u detí návyk na jedenie.
Každé dieťa skúša, či už jesť nepravidelne, alebo veľa. Ale záleží od rodiča ,ako to vydrží. Hovorí sa :“zvyk je železná košeľa” a pri jedení u detí, to platí obzvlášť. Potrava je základná životná potreba a po narodení je jedenie s takmer hodinovou presnosťou- po 3 hodinách. Až pomaly, postupne sa stáva stále nepravidelnejšie. Tieto zásady sú prevenciou obezity nielen u detí, ale platia všeobecne aj v neskoršom veku.
Strava je velmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch ,vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave.Ale ...
MUDr. Anna Matušková
Angína, alebo zápal hrdla, t. j. mandlí, a lymfatického tkaniva hltanu - tzv Waldeyerovho okruhu, sú veľmi bežným ochorením detského veku. Môžu byť podľa pôvodcu, tj. infekčného agens, vírusové alebo bakteriálne.
Môžu prebehnúť nepoznane - len ako bežné prechladnutie, bez nutnej terapie, s príznakmi kataru horných ciest dýchacích, ale môžu mať aj vážne komplikácie- ako reumatická horúčka alebo poškodenie pečene a sleziny.
Môže prebiehať ako folikulárna alebo lakunárna, so zdurením mandlí, opuchom, začervenaním, s bielymi povlakmi na mandliach.
Klinický obraz: dieťa má vysoké teploty - až do 40 stupňov Celzia. Je unavené malátne, bolí ho hrdlo, bruško, hlavička, často celé telo, odmieta jesť. Bolesti bruška môžu pripomínať akútnu apendicitídu.
Terapia: je veľmi dôležitý kľud na lôžku, tekutiny a liekom voľby je Penicilín , ktorý by mal byť podávaný 10 dní, pri alergii na V- PNC, makrolidové ATB.
Komplikácie:
Beta hemolytický streptokok je aj pôvodcom infekčného ochorenia - Šarlach - s priebehom povlakovej angíny, malinovým sfarbením jazyka a výsypom na koži (najmä brušku a na horných končatinách).
Patrí medzi infekčné angíny, ktorých pôvodcom je Corynebacteria diphteriae, vyvolávajúca nebezpečné povlakové angíny, povlaky neostávajú len na mandliach, ale šíria sa aj na podnebie, povlaky krvácajú. Toxický priebeh je životu nebezpečný. Pri dnešnom preočkovaní populácie sa nevyskytuje.
Prebiehajú s obrazom prechladnutia, teplotami okolo 38 stupňov, bolesťami hrdla, svalov, bolesťami očí, zápalom spojiviek, kašľom, ktoré odoznejú do týždňa. Terapia je len symtomatická - vitamíny, tekutiny, kľud na lôžku, eventuélne antipyretiká, bez nutnosti ATB
terapie.
Pôvodcom je vírus CoxackieA Lebo B.
Klinický priebeh je typický pre virózu - s krátkou inkubačnou dobou (2-3 dni v detských kolektívoch). Dieťa ochorie z plného zdravia. Je unavené, malátne, má vysokú teplotu do 39 stupňov. Má bolesti svalov, hrdla, zdurejú mu lymfatické uzliny na krku, je uplakané. Na druhý deň si začne sťažovať na bolesti hrdla a ďasien. V ústach sa objavujú bolestivé erózie (na jazyku, podnebí a na mandliach). Je zvýšené slinenie. Dieťa môže zvracať.
Terapia: Antibiotiká sú neúčinné. Podávame tekutiny, antipyretiká, vitamíny, probiotiká a lokálne dezinficienciá. Veľmi dobre pôsobí repíkový alebo kamilkový čaj. Po 3-4 dňoch ochorenie ustupuje.
Patogén: vírus Eppstein Barr, zriedkavejšie CMV. Inkubačná doba 1-2 týždne, výskytuje sa viac v kolektívoch menších detí a prenáša sa dýchacími cestami, kvapôčkovou infekciou.
Klinický obraz: náhly výstup horúčky do 40 stupňov, bolesti hlavy, svalov, opuch lymfatických uzlín na krku. Uzliny sú nebolestivé, najmä submandibulárne a pozdĺž kývačov. Ostatné uzliny nebývajú zväčšené. Často sa objavuje hneď na začiatku opuch sleziny a pečene. Splenomegália je jedným zo základných príznakov.
Dieťa je unavené malátne, huhne (pretože sliznice celého Waldeyerovho okruhu sú opuchnuté), bolia ho oči, má ich opuchnuté (Bassov príznak). Cca na 3. deň sa na podnebí objavujú petéchie (tzv. Holzelov príznak) trvajúce 4 dni, tonzily sú opuchnuté. Na 2-3 deň sa objavia povlaky na mandliach. Pri benígnom priebehu ochorenie odoznie do 2 týždňov.
Terapia: Je nutný kľud na lôžku, tekutiny, vitamíny, šetriaca hepatoprotektívna diéta (nemastná, vyradiť vysmážané jedlá).
Vzhľadom na časté a dlhotrvajúce zvýšenie pečeňových enzýmov je nutná kontrola laboratórnych testov po dobu aspoň 6 mesiacov. Rovnako je dôležité na 3 mesiace znížiť telesnú záťaž. Antibiotiká sú nutné len pri bakteriálnej komplikácii, alebo povlakovej angíne. Kontaraindikované sú aminopenicilíny, ktoré vyvolávajú toxoalergickú reakciu. Ochorenie väčšinou prebieha benígne, často nepoznané ale môže mať aj veľmi vážne komplikácie ako ruptúra sleziny, poškodenie pečene, myokarditídy, neurologické komplikácie. Veľmi často končí recidívou angín a nutnou tonzilektómiou.
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
Mudr. Anna Matušková
Austrália - v tomto roku bolo hlásených. 876 prípadov.
V roku 2011 bolo hlásených 3597 prípadov s nárastom o 100 percent oproti roku 2010.
Bolívia, Maledivy, Peru
Burkina Faso /212 úmrtí/, Pobrežie Slonoviny /39 úmrtí/
Lesotho
Keňa
Francúzsko - tento rok 228 prípadov, z toho 8 zápalov pľúc. Často je atypický priebeh bez exantému, výsypu. Za posledné 4 roky ochorelo 22 tisíc ľudí, 16 malo neurologickè komplikácie, 649 ťažký zápal pľúc a 6 zomrelo
Ukrajina - tento rok ochorelo 4 447 ľudí .
Informácie ...
MUDr. Anna Matušková
Prvý mliečny zúbok sa prerezáva medzi 6- 8 mesiacom. Je to individuálne, u niektorých detí je to v 4.-tom mesiaci u iných aj v 10.-tom mesiaci. Mliečne stoličky sa prerezávajú medzi 12-16.-tym mesiacom, očné zúbky medzi16-20.-tym mesiacom. Detský mliečny chrup je kompletný do 3 rokov. V tomto období čistíme zúbky 1krát denne, najlepšie večer so zubnou pastou s obsahom fluoridov. Od 2 rokov čistíme zúbky ráno a večer. Od 3 rokov si deti čistia zúbky postupne, najskôr žuvacie plochy, potom vonkajšie plochy a nakoniec vnútorné plochy zúbkov.
V 6 tich rokoch začína mliečny chrup vypadávať a začínajú sa prerezávať trvalé zuby. Ešte pred vypadnutím prvého zúbka sa prerezávajú nové trvalé stoličky. Mliečne zubky sú postupne nahradené trvalými zubami, cca do 12 roku. Pri vypadávaní mliečnych a prerezávaní trvalých zubov môže byť stažená starostlivosť o ústnu hygienu a dochádza k zvýšenej kazivosti zubnej skloviny, ktorá ešte nie je úplne mineralizovaná. Preto zubní lekári doporučujú čistiť zuby naprieč - na šírku radu zubov a nezabúdať na žuvacie plochy novoprerezaných trvalých stoličiek.
Na čistenie zubov sú vhodné zubné kefky s X vláknami, ktoré dosiahnu do medzizubných priestorov. U detí , ktoré nosia zubný strojček, je vhodné mimo čistenia kefkou 1x denne, najlepšie večer, vypláchnuť ústnu dutinu ústnou vodou s obsahom fluoridov. Nesmieme zabúdať na prirodzené čistenie zubov stravou - ako surová zelenina a ovocie a nežiadúce účinky sladkostí, sladkých malinoviek a koláčikov na poškodenie skloviny a zvýšenú kazivosť chrupu.
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
Mudr. Anna Matušková
Strava je veľmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch, vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave. Ale stále platí: jeme preto, aby sme prežili, nežijeme preto, aby sme jedli.
Pre novorodenca a dojča je najdôležitejšou potravou materské mlieko. Pri dojčení neplatí obmedzovanie v množstve vypitého mlieka, dokonca ani v režime a pravidelnosti. Dieťa môže byť plne dojčené 6 mesiacov a potom začíname s prídavkami ostatných potravín a s nemliečnou stravou. Pokiaľ to nie je problém pre mamičku, môže dojčiť aj do 2 rokov. Dáva dieťaťu dobrý základ pre vývoj imunity v neskoršom veku. Pokiaľ nie je dieťa kojené, máme dnes na trhu dostatok kvalitných dojčenských mliek, zodpovedajúcich veku a potrebám dieťaťa.Je pravda, že nikdy nenahradia materské mlieko , aj ked zložením sa mu už veľmi podobajú.
Deti do veku 3 mesiacov majú často problémy so zvracanim a vygrckávaním, ktoré môžu mať viac príčin - medzi najčastejšie patrí tzv GER - gastroezofageálny reflux, ktorý do jedného roku môže byť fyziologický. Pri refluxe sa časť potravy vracia zo žalúdka naspäť do pažeráka , niekedy až do úst a nošteka. Stačí dodržať tzv antirefluxový režim—nechať dieťa spať v polohe na boku alebo v zvýšenej polohe, rovnako kŕmime v zvýšenej polohe,.dieťa necháme po najedení odgrgnúť, pokiaľ si neodgrgne môžeme ho na krátku dobu pretočiť na bruško.
Ďaĺšou možnosťou je zahustenie materského mlieka, alebo podávanie zahusteného mlieka - tzv. AR mlieka.
Rovnako pri intolerancii- neznášaní niektorého typu mliečnej formuly, je vhodné zmeniť mlieko podľa zloženia a ťažkostí u dieťaťa - napr. nafukovanie, koliky, bolesti, neprospievanie. Vždy je vhodné poradiť sa s pediatrom a sledovať hmotnosť a dĺžku dieťaťa.
U nedojčeného dieťaťa môžeme od konca 4 mesiaca pridàvať detské kaše, varenú zeleninu , z ovocia:
Od 5 mesiaca zaradíme mäso a od 6 mesiacov lepok. Nesolíme do 1 roka a silné alergény podávame najskôr po 2 rokoch. Chipsy nepatria do jedálnička malých detí.
Dieťa zbytočne neprekrmujeme. Dbáme na dostatok ovocia, zeleniny mäsa a tekutín /mlieko , voda, čaj - nie sladké malinovky/.
Od 3 rokov je strava u detí podobná strave dospelých a hrozí riziko obezity , následkom vyššieho príjmu viac kalorických potravín a menšieho výdaja energie pohybom. V puberte je opačným problémom bulímia a anorexia.
Obezita u detí začína byť pomerne bežným javom na detských ambulanciách už v nízkom veku. A je zaujímavé, že rodičia ...
MUDr. Anna Matušková
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí, ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní a veselí, aby sa oň zaujímali, chce, aby ho rozmaznávali. Neskôr, aby mu poradili, aby stáli pri ňom, keď bude mať problémy. Dokonca aj v dospelosti potrebuje pomoc a lásku rodičov, aj keď to niekedy nedáva najavo. Rodičia sú preň istota, pomoc, opora. Pokiaľ sa táto istota stratí, dieťa to vníma ako zmätok, krivdu, nechápe, prečo sa nikto nepýta na jeho názor. Pokiaľ rodina stratí svoju funkčnosť, pri nezhodách, ktoré ústia až do nenávisti, treba myslieť aj na dieťa, keby mohlo rozhodovať, či by súhlasilo.
Za dieťa sú vždy zodpovední dvaja a aj keď sa rozídu vždy zostanú otcom a mamou a to ich zavazuje. Dieťa nenavrhlo rozchod a keď už jeho dvaja najbližší nie sú pri sebe, vždy by malo mať istotu, že sa nič v ich láske k nemu nezmenilo a ostali jeho rodičmi. Nie je namieste osočovanie, predbiehanie sa v darčekoch a “kupovanie” si dieťaťa. Každý rodič chce byť predsa na svojho potomka pyšný. Chce, aby s ním komunikoval aj keď už nebude plne aktívny. Chce v ňom vidieť pokračovanie svojho života, aby dosiahol viac ako on sám.
Skúsme sa vrátiť k momentu, keď sme prvýkrát chytili do rúk to malé bezbranne stvorenie. Nebol to malý zázrak? Nechceli sme ho chrániť pred všetkým zlým?”
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Vel'kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar...
Podobne ako bolesti brucha sú časťou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom...
Mudr. Anna Matušková
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím...
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
Mudr. Anna Matušková
Je to najzávažnejšie prebiehajúci zápal mozgu, ktorý v 20- tych prípadoch končí smrťou postihnutých a z tých, ktorí prežijú, viac ako 40 percent má trvalé následky. Vírus
vyvolávajúci japonskú encefalitídu patrí medzi skupinu Flavovírusov. V endemických oblastiach ochorejú predovšetkým deti vo veku 2 až 10 rokov.
Inkubačná doba ochorenia je 4 až 21 dní, vírus postihuje v centrálnej nervovej sústave rôzne časti mozgu a miechy.
Na začiatku je vysoká horúčka, silné bolesti hlavy, meningeálne príznaky môžu byť pozitívne len u polovičky chorých, stupňuje sa letargia, mení sa chovanie, u detí bývajú pri horúčke náhle záchvaty kŕčov pripomínajúce epilepsiu. V priaznivom prípade postupne klesá horúčka, ale príznaky ako tras, obrny hlavových nervov, slepota a psychické zmeny pretrvávajú týždne, niekedy aj mesiace alebo roky, dokonca môžu byť trvalé. Tehotné ženy v prvom a druhom trimestri zvyčajne potratia. Inkativovaná vakcína sa podáva už od veku jedného roku, v troch dávkach, nová vakcína sa aplikuje iba jednorázovo a má byť bezpečná s účinnosťou 80 až 90 percent. Tieto vakcíny sú však iba v Číne. Japonská encefalitída je ochorenie, ktoré prenášajú komáre, a je jedným z najzávažnejších ochorení v Ázii. Ku klinickému ochoreniu dochádza iba u 20 osôb z 1000 infikovaných.
Momentálne nemáme články s podobným obsahom. Pošli nám tvoj TIP NA ČLÁNOK a my ho spracujeme.
Mudr. Anna Matušková
Osýpky
Belgícko - 400 prípadov
Kongo DR - s úmrtím 106 detí
Tanzánia - približne 1500 chorých
Veľká Británia - cca. 496 prípadov
Horúčka Dengue
Bolívia, Mexiko, Srí Lanka
RS vírus
Chile
Šarlach
Čína
Epidémia E.coli 0104
Nemecko - 3792 prípadov- 43 úmrtí
Malária
India
Pertussis - čierny kašeľ : Austrália - v tomto roku bolo hlásených. 876 prípadov...
Mudr. Anna Matušková
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím sa im vysvetliť závažnosť ochorení, proti ktorým je povinné očkovanie určené. Môžem Vám ponúknuť skúsenosti z 20 ročnej praxe s očkovaním, čo predstavuje pri približne 350 očkovaniach za jeden rok 7000 očkovaní. Je prirodzené, že sa ľudia boja vecí, ktoré sú hmatateľné , ktoré zažili, alebo si ich vedia predstaviť. Vďaka očkovaniam sa veľa smrteľných ochorení eradikovalo. Na ambulancii nestihneme vysvetliť všetko o ochoreniach, proti ktorým očkujeme, preto Vám chcem postupne priblížiť povinné aj nepovinné očkovania, očkovací kalendár platný pre Slovenskú republiku a aké sú vlastne ochorenia , proti ktorým očkujeme .
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Očkovací kalendár pre deti vo veku medzi 3 a 15 rokom života...
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne...
Mudr. Anna Matušková
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne ľudský patogén, voči ktorému má asi polovica novorodencov prenesené materské protilátky, ktoré behom prvých 6 mesiacov rýchlo klesajú. Od batoliaceho veku až do dospelosti opäť stúpajú. Nákaza sa prenáša kvapôčkami vzdušnou cestou od bezpríznakových bacilonosičov , ktorí majú bacilonosiča v nosohltane.
Inkubačná doba je 3 až 4 dni. Nákaza môže prebehnúť ako bezpríznakové nosičstvo, ako infekcia horných ciest dýchacích alebo ako tzv. invazívne meningokokové ochorenie, pri ktorom dochádza k meningokokcémií a sepse, ktorá vedie až k diseminovanej intravaskulárnej koagulácií s krvácaním do kože, k rozsiahlym krvácaniam, ktoré postihujú hlavne akrálne časti tela, ako prsty na rukách a nohách , nos a následne vedú k nekrózam, až s nevyhnutnými amputáciami. Krvácanie do rôznych orgánov môže viesť k smrti behom 24 až 48 hodín. Často býva krvácanie do nadobličiek, ktoré sa označuje ako Waterhauseov Friederichsenov syndróm. Meningitída má náhly a prudký začiatok, začína krutými bolesťami hlavy, vysokou teplotou, zvracaním alebo kŕčmi a bezvedomím. Pri skoro zahájenej úspešnej liečbe, zomiera 5 percent pacientov. V priebehu meningitídy môže dôjsť k rôznym komplikáciam, ako zápal kĺbov, zápal srdcového svalu, niekedy hluchota. Predbežnú klinickú diagnózu môžeme stanoviť pri náhlom začiatku choroby s vysokou teplotou a objavením sa krvácania do kože.
Prevenciou býva očkovanie. Používa sa bivalentná polysacharidová vakcína Meningococcal polysacharide A+C vaccine, ktorá sa môže aplikovať až od 2 rokov veku v jednej dávke a s ochranou proti sérotypom A a C na dobu okolo 3 rokov. Väčšina meningokokových ochorení sa môže objavovať okolo prvého roku života dieťaťa a preto boli vyvinuté tzv. konjugované vakcíny, v ktorých je polysacharid vakcíny konjugovaný na difterický alebo tetanický toxoid, aby sa zvýšila imunogenita vakcíny. Medzi tieto očkovacie látky proti skupine C patrí vakcína Neisvac C. Pri očkovaní touto vakcínou sa očkuje jedenkrát od jedného roku a imunita je doživotná.
Pôvodcom je RNA vírus, ktorý sa dá inaktivovať bežnými dezinfekčnými prostriedkami (varom, autoklávovaním). Vydrží v sladkej aj morskej vode, v bahne ale tiež v morských živočíchoch a slimákoch. Vírusová hepatitída je ľudské ochorenie, pri ktorej nákaza prebehne väčšinou bez príznakov a hlavne u obyvateľstva s nízkou životnou úrovňou, častejšie v detskom veku. V krajinách s vysokým životným štandardom viac u dospelých. Vírus sa vylučuje stolicou už v inkubačnej dobe a to 14 až 21 dní pred vznikom žltačky. K nákaze dochádza pri priamom kontakte s nakazenou osobou. K rozsiahlim epidémiam môže dôjsť po konzumácii kontaminovaných potravín, napríklad surových mušlí. Ďalej to môžu byť mrazené potraviny.
Inkubačná doba je 15 až 49 dní, u detí prebehne nákaza až v 90 percentách bez príznakov, ale s tvorbou protilátok. U dospelých je 90 percent infekcií manifestných so žltačkou, prvými príznakmi bývajú
V tej dobe už býva tmavší moč, neskôr sa objavuje zažltnutie očí, žltačka kože, svrbenie kože , stolica je sfarbená do šeda, je zväčšená pečeň, v krvi stúpa hladina bilirubínu a mnohonásobne sa zvyšujú hodnoty aminotransferáz (pečeňových testov).
Diagnózu potvrdzuje prítomnosť špecifických protilátok, ktoré pretrvávajú 3 – 6 mesiacov. Ide o protilátky typu IgM, po prekonaní infekcie zostávajú neskôr protilátky typu IgG. Osoby, ktoré boli v priamom kontakte s chorým môžeme ochrániť aplikáciou normálneho ľudského gamaglobulínu, veľmi spoľahlivé je očkovanie, ktoré už pri prvej dávke po 2 týždňoch zabezpečuje ochranu najmenej rok , po druhej dávke o 6 mesiacov až 1 rok, trvá ochrana najmenej 10 rokov, udáva sa však, že ochrana ostáva celoživotná. Toto očkovanie je zásadne vhodné pre osoby cestujúce do rozvojových krajín.
Očkuje sa vakcínami HAVRIX 720 junior, pre deti do 16 rokov a HAVRIX 1440 pre dospelých alebo vakcínou AVAXIM. U pacientov, ktorí neboli očkovaní proti hepatitíde B, existuje vakcína Twinrix pediatric a Twinrix adult, kombinovaná proti hepatitídeepatitíde A a B, kde sa očkuje 3 dávkami.
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupinyľudí so zlými hygienickými podmienkami. Infikujú sa ľudia...
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Mudr. Anna Matušková
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť, či trvale následky miliónom detí celého sveta. V roku 1958 bolo na Slovensku ( bývalej CSR) zavedené povinné očkovanie detí proti tuberkulóze, detskej obrne, tetanu a čiernemu kašľu. Vo svete sa každočne narodí okolo 130 miliónov detí, z nich 30 miliónov nemá prístup k žiadnemu očkovaniu. Hoci sa koncom 20. storočia situácia v zaočkovanosti detí vo svete zlepšila , v súčasnosti je trend k poklesu zaočkovanosti. Výsledkom toho sú epidémie rôznych infekčných ochorení. To, že sa v súčasnosti u nás a vo svete nevyskytujú niektoré infekčne ochorenia a epidémie, nie je preto, že by vývojom či zásluhou hygienických opatrení tieto ochorenia jednoducho vymizli. Tieto choroby sú pod kontrolou práve vďaka očkovaniu.
Očkovací kalendár presne definuje stratégiu očkovania v každej krajine od ranného detstva, do vysokého veku jedinca .
Všeobecné pravidlá platia na celom svete a sú definované svetovou zdravotníckou organizáciou (SZO). Očkovania voči najdôležitejším infekčným ochoreniam je na Slovensku zakotvené v zákonoch ako pravidelné povinné očkovania. Takéto očkovanie je v plnej výške hradene zo zdravotného poistenia. Infekciami su najviac ohrozené deti najmladšej vekovej skupiny. Ochranné protilátky od matky rýchlo po narodení klesajú. Ani tieto protilátky, ani dojčenie nedokážu dieťaťu poskytnúť dostatočnú a dlhodobú ochranu pred vznikom infekčných ochorení. V súčasnosti je kalendár povinného očkovania pre deti tvorený vakcínami voči 11 ochoreniam. Ďalších 6 typov vakcín je uvedených ako odporúčané očkovania. Pomocou očkovania obávané infekcie vymizli a vymizol aj strach pred nimi. Objavil sa nový fenomén. Strach z vakcín.
Chcem Vám predstaviť ochorenia proti ktorým sa očkuje a ktoré si už nepamätáme. Ich priebeh a nebezpečie, ktoré predstavujú.
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Očkovací kalendár pre deti vo veku medzi 3 a 15 rokom života...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím...
Je najčastejším patogénom pri akútnych zápaloch dutín ,stredného ucha, priedušiek, pľúc ,ale môže spôsobovať život ohrozujúce…
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupinyľudí so zlými hygienickými podmienkami. Infikujú sa ľudia…
Účelom cvičení počas tehotenstva je zvládnuť 9 mesiacov tak, aby pre Vás neboli stresom, fyzickou a psychickou záťažou…
Noc čo noc sprevádzajú náš spánok. Komunikácia podvedomia s našou mysľou. To, po čom túžime, sa mnohokrát premieta do našich…
Deti si často kladú do uška rôzne menšie predmety ako gorálky, lego, kamienky, vatu ,fazuľky a podobne. Do zvukovodu sa môže…
Medzi piatym a šiestym rokom očkujeme deti proti tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu a proti detskej mozgovej obrne. Bolo zrušené...
Ide o ochorenie ľudí ,ktoré postihuje sociálne slabšie skupinyľudí so zlými hygienickými podmienkami. Infikujú sa ľudia…
Najmä u malých detí sa často vyskytujú bolesti predkolení, bez iných príznakov. Bolesti sú skôr v noci a často stačí...
Vel’kú časť bolestí tvoria psychogénne príčiny. Stresové bolesti, ktoré nie sú viazané časovo,majú dlhodobejší charaktar…
Podobne ako bolesti brucha sú časťou sťažnosťou u detí na ambulancii pediatra. Väčšina bolestí nie je vážnym príznakom…
Obezita u detí začína byť pomerne bežným javom na detských ambulanciách už v nízkom veku. A je zaujímavé, že rodičia ...
Angína, alebo zápal hrdla, t. j. mandlí, a lymfatického tkaniva hltanu- tzv Waldeyerovho okruhu, sú veľmi bežným ochorením…
Pertussis - čierny kašeľ : Austrália - v tomto roku bolo hlásených. 876 prípadov…
Prvý mliečny zúbok sa prerezáva medzi 6- 8 mesiacom. Je to individuálne , u niektorých detí je to v 4.-tom mesiaci u iných aj..
Strava je velmi dôležitou súčasťou života. Aby človek prežil, potrebuje vzduch ,vodu a živiny, ktoré prijíma v potrave.Ale ...
Dieťa nerozmýšľa ako dospelý, chce mať svoju istotu. Ľudí , ktorých má rado chce vidieť okolo seba. Chce, aby boli šťastní...
Očkovací kalendár pre deti vo veku medzi 3 a 15 rokom života…
Je to najzávažnejšie prebiehajúci zápal mozgu, ktorý v 20- tych prípadoch končí smrťou postihnutých a z tých, ktorí prežijú...
Informácie ...
Jednou z najviac kontroverzných a diskutovaných otázok v pediatrii je očkovanie. Do očkovania rodičov nikdy nenútim, snažím…
Ochorenie spôsobujú baktérie typu A , menej často typu B a C z rodu Neisseria meningitidis. Neisseria meningitidis je výlučne…
Detské infekčné choroby ako záškrt, osýpky, čierny kašeľ, detská obrna, zapríčiňovali ešte v 20 storočí každoročne smrť...