Šiesty týždeň tehotenstva

MD Alexandra Beaumanoir

VY


siesty tyzden tehotenstva


Tento týždeň hormóny dosiahnu maximálnu hladinu, nevoľnosti sa pritom môžu ešte stupňovať. Môžete sa cítiť unavená a malátna, stále môžete trpieť zápchou. K týmto nepríjemným príznakom sa môže pridať zlý krvný obeh v nohách a opuchy nôh, najmä podvečer. Skúste chodiť aspoň 30 minút, každý deň.
Prsia ďalej rastú, stále sú ťažké, vény sú stále viditeľnejšie.
Vaša maternica rastie, a môže tlačiť na močový mechúr a spôsobovať častú potrebu močenia.
V tomto týždni je ešte stále riziko potratu. Dávajte si na seba pozor, často oddychujte, a nenoste nič ťažké.

VAŠE BÁBÄTKO

Ešte ho nemôžete cítiť, ale už sa hýbe ! Väčšina orgánov je už na mieste. Meria 10 až  14 mm a váži 1,7 g.
Jeho hlava je veľká a predstavuje takmer polovicu objemu tela. Jeho tvár sa začína podobať na ľudskú tvár, jazyk, nosné dierky a ústa sú viditeľné. Oči a uši sa ďalej formujú. V tomto týždni sa vytvárajú stavce, ktoré tvoria chrbticu. Na rukách sa oddeľujú prsty.

RADY:

Vyhnite sa intenzívnym pohybom. Preferujte jemné športy, ako plávanie, jogu alebo chôdzu. Ostávate sledovaná svojim gynekológom. . Medzi preventívne vyšetrenia patrí aj sérológia toxoplazmózy. Pokiaľ je negatívna, musíte rešpektovať isté predpisy ,čo sa týka stravovania (jesť len dovarené mäso, starostlivo umývať všetku zeleninu, záhradkárčiť len v rukaviciach a dobre si umyť ruky, pokiaľ ste boli v kontakte so zemou. Pri negatívnych protilátkach je riziko primoinfekcie vyššie a odber by bolo vhodné ešte do pôrodu kontrolovať.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

6. november 2012, 12:12