join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Koronavírus - prehľad vzostupu ochorení

Ochorenie Koronavírusom sa rozšírilo na všetky krajiny Európy a prešlo do pandémie. Keďže takmer každý deň mi hlásIte, že sa niekto vrátil zo zahraničia - či z dovolenky, alebo z práce chcem poukázať na krajiny a ich oblasti, kde je najväčší výskyt Koronavírusu. Je vidieť rapídny vzostup počtu ochorení nielen týždennej báze, ale každý deň. Karanténa platí nielen pre ľudí vracajúcich sa z rizikových krajín, ale aj pre rodinných príslušníkov, ktorí sú s nimi v kontakte. Pokiaľ karanténu nezvládneme, nedá sa odsledovať, kto bol pôvodcom nákazy.

Počet ochorení sa rozširuje aj na Slovensku a je veľmi dôležité spomalenie šírenia vírusu, aby sa dali zvládnuť aj komplikácie ochorenia a pokles úmrtí. Od rozsahu opatrení a ich dodržiavania závisí úspech v zabránení alebo spomalení komunitného prenosu - rozšírenia v komunite. Každý chorý môže nakaziť priemerne 2-3 ľudí za deň .Pritom nosič ochorenia, prichádzajúci z krajiny s vyšším počtom ochorení, môže byť dlhšiu dobu bezpríznakový.

Priebeh tohoto ochorenia má ako všetky virózy - začiatok ochorenia , nárast počtu ochorení - vyvrcholenie - neskôr získanie imunity a ústup ochorenia .Na rozdiel od chrípky, ktorá je už na ústupe, nie sme pripravení na ochorenie Koronavírusom - Covid 19, naviac má dlhšiu inkubačnú dobu - 2 týždne a neúčinkuje naň očkovanie proti chrípke.

Európa je v štádiu nárastu ochorenia, podľa prof. Čiampora, známeho slovenského virológa, bude tendencia nárastu ochorenia do konca marca, potom by mal nastať pokles. Slovensko je teraz na začiatku epidémie, chorobnosť môže narastať niekoľko desiatok násobne. Preto je dôležitá karanténa a preventívne opatrenia.

Medzi rizikových pacientov patria pacienti , ktorí majú zle kompenzované iné základne ochorenie ako pacienti s poruchami imunity , onkologickí pacienti, pacienti s kardiovaskulárnym ochorením starší ľudia, najrizikovejši skupiny vo veku nad 80 rokov, astmatici, diabetici. U oslabených pacientov nasadajú na SARS-2 vírus iné bakteriálne superinfekcie - napr. pneumokok, najmä u starších ľudí.

Podľa štúdii v zahraničí u mladých ľudí môže priebeh ochorenia komplikovať Ibuprofén a je vhodnejšie pri teplote podávať Paralen.

POKYNY PRE PACIENTOV A RODIČOV

Chcem požiadať pacientov, aby dodržiavali pokyny a objednávali sa na vyšetrenie - vyčlenili sme presný počet pacientov, ktorých môžeme vyšetriť za 1 hodinu, aby sa nestretávali pacienti v čakárni a dodržali sme izoláciu.

Potrebujeme mať presne organizovanú prácu, aby sme stihli aj dezinfikovať minimálne 2x denne a po každom pacientovi s teplotami. Recepty posielame elektronicky a po telefonických konzultáciách ľahších ochorení môžeme robiť video-konzultácie, PN posielame na soc. poisťovňu z ambulancie, OČR si môže odoslať sám rodič pre deti do 11 rokov, pre staršie deti, ktoré navštevujú ZŠ vypisujeme a odosielame OČR po telefonickej konzultácii s rodičom. Snažíme sa minimalizovať návštevu pacienta na ambulancii pretože pre pacienta aj pre nás je zvýšené riziko nakazenia, pri nakazení sestričky a mňa bude ambulancia zatvorená na 2 týždne pre karantenu. Pokiaľ môžete a nie je to súrne, navštevujte čo najmenej zdravotníckych zariadení, buďte trpezliví, pokiaľ sestrička nezdvihne hneď telefón, snaží sa vybaviť všetky telefonáty a konzultácie Robím ja .

Budem sa snažiť z množstva informácií, ktoré dostávam vyberať tie, ktoré sú pre vás dôležité. Nie je dôvod na paniku, ale treba byť opatrný. Zatiaľ je dôležité, že Prievidza nemá ani jedno ochorenie, nehovorím, že niekto nemôže byť prenášač bez príznakov, ale zatiaľ môže doniesť ochorenie len z krajiny , kde je vyšší výskyt, preto ani obchody nie sú vhodne miesto na časté návštevy, pokiaľ viem v Číne mali epidémiu veľmi vážnu, s početnými úmrtiami, ale nie od hladu.

Prajem zdravie a trpezlivosťODPORÚČAME

Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života

Očkovací kalendár pre deti od narodenia po 3 rok života

Mudr. Anna Matušková

Druhý trimester - priebeh tehotenstva

Druhý trimester pociťujú mnohé ženy ako najkrajší čas tehotenstva. Nevoľnosť prvých mesiacov väčšinou zmizne, alebo sa…

Mudr. Anna Matušková

Kanárske ostrovy

Súostrovie večnej jari, neuveriteľnej rozmanitosti, kde každý zo siedmych ostrovov ponúka úplne iný a odlišný svet. Ak sú ...

Simona

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO