join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Dvadsiaty ôsmy týždeň tehotenstva

MD Alexandra Beaumanoir

VAŠE BÁBÄTKO

Meria približne 36 cm a váži 1,4 kg. Vývoj pľúc je takmer dokončený a napriek tomu, že dýchať bude až po narodení, vaše bábätko sa trénuje v dýchacích pohyboch. Mozog sa tiež ďalej zdokonaľuje a vaše bábätko vie veľa vecí: reguluje si teplotu, cmúľa si palec, prehltáva. Rozozná hlas mamičky, ale aj ocka. Je stále viac aktívne. Vlasy a nechty ďalej rastú. Pokiaľ je to chlapček, vajíčka zostupujú do mieška. Je možné, že je vaše bábätko už otočené hlavou dolu.

VY

Bábätko potrebuje veľa energie a berie si ju od vás. Preto sa môžete cítiť udýchaná, unavená, možno slabá. Pokiaľ cítite hneď od rána, že nemáte dostatok energie, dajte si jablko alebo jogurt, aby ste mohli vydržať do obeda. Môžete mať tiež pocit ťažkých nôh, osprchujte sa studenou vodou, a ak je to možné nechajte ich chvíľu zdvihnuté.
Ďalej priberáte, už by ste mali pribrať 8 až 9 kg. Tieto posledné týždne si dávajte pozor, aby ste nepribrali viac než je vhodné. Pokiaľ máte zápchu a nafukovanie, jedzte veľa vlákniny a pite veľa vody. Ďaľším problémom môžu byť kŕče v nohách. Aby ste sa im vyhli veľa pite! Pokiaľ to nie je dostačujúce, možno pomôže kúra magnézia. Pokiaľ je už dieťatko otočené hlavou dolu, môžete cítiť ako vás kope pod hrudníkom.

RADY

Pokiaľ máte voľnú chvíľku, oddýchnite si. Bábätko vám berie toľko energie ! A čo keby ste si prelistovali katalógy s detskými vecami a dekoráciou? Možno nájdete inšpiráciu na zariadenie detskej izby. Počas normálneho priebehu tehotenstva by ste mali pribrať minimálne 9 Kg. Približne 500 g váži placenta, 900 g prsia, 1000 až 1500 g amniotická tekutina, 1500 g maternica, 1500 g zvýšený krvný obeh… a samozrejme 3 kg bábätko.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO