join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Osemnásty týždeň tehotenstva

MD Alexandra Beaumanoir


VY

V tomto 18. týždni by ste mali byť vo forme, aj keď sa občas môžete cítiť udýchaná , pokiaľ cvičíte, alebo rýchlejšie chodíte. Je to normálne. Maternica zaberá stále väčší priestor vo vašom brušku, už sa nachádza v oblasti pupku. A hlavný dýchací sval,bránica alebo diafragma, je menej tonický. Existuje aj iné vysvetlenie pre pocit zadýchavania. Od piateho mesiaca je priberanie výraznejšie než doteraz. Je preto vhodné ďalej dbať na správnu životosprávu. V žiadnom prípade netreba začínať diéty, ale zvyknúť si na správne reflexy spojené s tehotenstvom. Taktiež treba dodržiavať fyzickú aktivitu primeranú k vášmu stavu (pravidelné prechádzky, plávanie, joga, pilates…)

 

VAŠE BÁBÄTKO

Začínate piaty mesiac tehotenstva a vaše dieťatko teraz rýchlo rastie. Vyvíjajú sa mu svaly, nervy, kosti, ale aj zmysly a srdce. Začína sa mu vytvárať chuť. Už môže rozlíšiť čo je horké, sladké, slané aj kyslé. Niektoré štúdie naznačujú, že má najradšej sladké! Meria už 20 cm a váži približne 250 g. Koža mu postupne hrubne, nechty sú na mieste, už má dokonca aj vlastné otlačky prstov. Stále viac sa hýbe. Pomaly začínate cítiť skutočné kopnutia.

 

RADY

Aj keď sa najčastejšie objavujú až po šiestom mesiaci, môžete sa s nimi stretnúť už teraz: hemoroidy. Ich príčinou je porucha krvného obehu v oblasti konečníka. Môžu zapríčiňovať bolesť a krvácanie. Pokiaľ ste sa s hemoroidmi stretli už pred tehotenstvom, riziko, že ich budete mať aj počas tehotenstva je ešte väčšie. Hemoroidy sú taktiež spojené zo zápchou, ktorá je častá počas tehotenstva. Pokiaľ nestačí pravidelná chôdza, dobrá hydratácia a konzumácia vlákniny, treba konzultovať vášho gynekológa.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO