join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Dvadsiaty týždeň tehotenstva

MD. Alexandra Beaumanoir


VY

Za chvíľu ste v polovici vášho tehotenstva. Vaše telo sa ďalej mení. Vaša pánva sa rozširuje pod vplyvom hormónov (estrogénov a progesteronu). Maternica zaberá stále viac miesta a tlačí na ostatné orgány, ako napríklad pľúca, čo zhoršuje zadýchavanie, ktoré ste pravdebodobne cítili už v predchádzajúcich týždňoch. Váš krvný obeh sa zväčšil o tretinu, čo môže spôsobovať také problémy ,ako už predtým spomínané hemoroidy, ale aj kŕčové žily a kŕče v svaloch. Môžete tiež častejšie krvácať z nosa. Tým, že viac priberáte, čo je normálne v tomto štádiu tehotenstva, môžete pociťovať bolesti chrbta. Výborne vtedy pomáha plávanie alebo joga.

VAŠE BÁBÄTKO

Váži približne 400 g a meria 23 cm. Jeho svaly sú stále silnejšie a všetky končatiny sú v pohybe. Má dosť priestoru nato aby sa otáčalo, robilo kotrmelce vo vašom brušku. Jeho vnútorné a vonkajšie genitálne orgány sa vyvíjajú a o pár týždňov budete môcť spoznať jeho pohlavie. Sluch, hmat, chuť : všetky zmysly sa zdokonaľujú. Ďalej prespí 16 až 20 hodín denne. Jeho rýchly rast sa v nasledujúcich týždňoch trošku spomalí. 5. Mesiac je veľmi dôležitý pre vývoj mozgu vášho bábätka. Neváhajte a stimulujte ho. Hladkajte si bruško, hovorte s ním….

RADY

Je tu ten dlho očakávaný moment, v tomto alebo budúcom týždni budete mať sonografiu, ktorá odhalí pohlavie vášho nastávajúceho dieťatka. Všetko však závisí od polohy, v ktorej sa dieťa nachádza. Jedná sa tiež o takzvanú (morfologickú sonografiu), pretože sú počas nej gynekológom vyšetrené jednotlivé orgány. Vaše bábätko bude vyšetrené od hlavy po päty.
Pokiaľ máte fyzicky namáhavú prácu, alebo často šoférujete, môžete začať pociťovať únavu , alebo kontrakcie. Porozprávajte sa s vašim zamestnávateľom,či je možné prispôsobiť vaše pracovné podmienky tomuto novému stavu ?

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO