join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Dvadsiaty tretí týždeň tehotenstva

MD. Alexandra Beaumanoir

VY


Možno máte problémy so spánkom. Je to normálne, medzi všetkými hormonálnymi zmenami, ale aj vašimi obavami novej mamičky. Požiadajte o radu lekára, možno pomôže homeopatia. Alebo skúste relaxovať, pomôže napríklad relaxačné dýchanie alebo meditácia. V každom prípade je dôležitý oddych. Ďalej sa môžete cítiť zadýchaná, ako sme už vysvetľovali, maternica zaberá viac priestoru a tlačí na pľúca a musíte pritom dýchať za dvoch! Aj tu môže pomôcť relaxácia a relaxačné dýchanie. Vaše srdce teraz bije rýchlejšie a vaša teplota je vyššia, je to spôsobené zvýšenou aktivitou štítnej žľazy. Môžete sa viac potiť. Noste radšej prirodzené materiály, ako bavlna alebo ľan. Ďalší problém, ďasná, môžu byť počas tehotenstva citlivé, ba dokonca aj krvácať. Dajte si pravidelne skontrolovať stav zubov a ďasien u zubára.

VAŠE BÁBÄTKO

Meria už 28 cm a váži približne 700 g. Veľa sa hýbe, robí od 20 do 60 pohybov za pol hodinu. Stále veľa spí, lebo potrebuje veľa energie, najmä na vývoj mozgu. Každú minútu vytvorí 250000 nových neurónov. Má výbornú veľkosť na to, aby využilo všetok priestor, ktorý mu poskytujete. Na konci tehotenstva bude mať oveľa menej miesta, a bude sa zato menej hýbať. Imunitný systém sa ďalej vyvíja, aby sa mohol sám brániť proti infekciám. Miecha je teraz chránená puzdrom, ktoré ochraňuje nervy. Oči a viečka sú už dobre vyvinuté. Od tohto týždňa sa začínajú vytvárať zárodky zubov.

RADY

Nedá sa vám zaspať? Na vine môže byť čokoláda. Kakao totiž obsahuje kofeín a theobromín, 2 látky, ktoré iritujú a môžu Vám brániť v spánku niekoľko hodín. Neznamená to, že musíte prestať jesť čokoládu, ale pokiaľ máte problémy so zaspávaním, pár hodín pred spánkom si radšej dajte ukľudňujúci teplý nápoj.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO