join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Dvadsiaty štvrtý týždeň tehotenstva

MD Alexandra Beaumanoir

VY


Vaša maternica má rozmer červeného melónu. Bábätko rastie a posúva vaše orgány. Žalúdok sa posúva, najnižšie rebrá sa rozťahujú, diafragma (bránica) sa zdvihla…. Vaše telo prechádza ozajstným geografickým chaosom! Aký to má dôsledok? Ste unavená!. Iným problémom v tomto štádiu tehotenstva sú bolesti chrbta. Aby ste sa im vyhli, nenoste vysoké podpätky, držte chrbticu vzpriamene, a naďalej cvičte, napríklad jogu. Aj nohy vás môžu bolieť. Môžete mať pocit ťažkých nôh ,alebo opuchy nôh. Tieto príznaky sú spojené so zlým krvným obehom, ale aj s doteraz nabranými kilami.

VAŠE BÁBÄTKO

Začínate 24. týždeň tehotenstva a vaše bábätko meria 30 cm a váži približne 800 g. Jeho mozog sa ďalej vyvíja vďaka neurónom, ktoré sa spájajú a vytvárajú 6 vrstiev - cortex (kôru), ktorý pokrýva mozog. Vďaka tomuto vývoju sú pohyby vášho dieťatka koordinované. Môže teda oblizovať, cmúľať si palec, zdvihnúť ruku, ba dokonca chytiť pupočnú šnúru. Hýbe sa často, takmer stále, a občas narazí na stenu maternice. Dôležité je, že sa teraz hýbe , keď ho stimulujete. Keď hladkáte vaše bruško, vytvárate zmeny tlaku v amniotickej tekutine, vaše bábätko to cíti a reaguje. Výborne počuje bitie vášho srdca, váš dych, váš hlas, trochu menej hlas vášho partnera. Jeho zvukový aparát je už takmer dokonale vyvinutý. Počas tohto týždňa mu rastú nehty na rukách a na nohách.

RADY

Vedeli ste, že počas tehotenstva potrebujete veľký prísun tekutín? Voda je dôležitá pre vývoj vášho dieťatka. Tiež vám pomôže lepšie tráviť, a je dôležitá pre správnu funkciu obličiek. Skúste piť minimálne 1,5 l vody za deň. Zvýšte dávky ,pokiaľ máte teplotu, hnačky alebo zvracanie, alebo pokiaľ je vonku veľmi teplo.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO