join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Dvadsiaty druhý týždeň tehotenstva

MD. Alexandra Beaumanoir

VY

Krvný objem sa naďalej zvyšuje, čo môže mať niekoľko nepríjemných dôsledkov. Po prvé to zvýrazňuje anémiu, spôsobenú nedostatkom železa, čo sa prejavuje únavou, zadýchaním a bledosťou pokožky. Pokiaľ pociťujete niektoré z týchto príznakov, obráťte sa na vášho
gynekológa, ktorý zistí vašu hladinu hemoglobínu jednoduchým odberom krvi. Ako sme už spomínali, dbajte na vyváženú stravu bohatú na zdroje železa (mäso,zelenina, špenát, čokoláda, strukoviny…). Je vhodné zvýšiť aj prísun vitamínu C, ktorý podporuje absorpciu železa. Na vitamín C je bohatá napríklad brokolica, alebo pomaranče a citróny.

VAŠE BÁBÄTKO

Meria približne 26 cm a váži 550 g. Väčšinu času prespi. Prebudí sa len asi 4 hodiny denne. Jeho svaly a jeho nervový systém sú koordinované, hýbe sa z vlastnej vôle. Od prvého mesiaca už poriadne narástlo. Jeho rast sa teraz spomalil. Pri narodení bude merať priemerne 50 cm. Oči má síce stále zavreté, ale pigmentácia dúhovky už začala. Vyvíjajú sa riasy a obočie. Koža sa taktiež vyvíja. Ešte je pokrčená, pretože tukové bunky ešte nie sú vyvinuté. Koža je pokrytá hmotou nazvanou « vernix caseosa », ktorá ho chráni v amniotickej tekutine. Imunitný systém sa ďalej vyvíja a výroba bielych krviniek pokračuje.

RADY

Vedeli ste, že niektoré štúdie uvádzajú, že pod vplyvom hormónov niektoré ženy narastú ´počas tehotenstva o 1 až 2 centimetre ? Iným ženám vraj narastú nohy, niekedy až o jedno alebo 2 čísla. Počas tehotenstva je veľmi vhodné prispôsobiť svoju garderóbu. Noste skôr nízke podpätky, vyhnete sa tým riziku pádu a bolestiam nôh. Noste primeranú podprsenku. Vaše číslo sa môže zmeniť až o 3 čísla počas tehotenstva.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO