join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Piaty týždeň tehotenstva

MD Alexandra Beaumanoir

VY

Vaše prsia sú ťažké a ďalej sa zväčšujú. Ešte stále môžete pociťovať nevoľnosti, alebo únavu. Možno ste citlivejšia ako zvyčajne, nervózna, z ničoho nič môžete prejsť zo smiechu do plaču.
Vaše trávenie je spomalené, môžete pociťovať nafukovanie, pálenie záhy alebo zápchu. Buďte trpezlivá, všetky tieto nepríjemnosti zmiznú o pár týždňov. A sú príznakom dobrého priebehu vášho tehotenstva!

VAŠE BÁBÄTKO


piaty tyzden tehotenstva


Vaše bábätko sa ďalej vyvíja. Už meria približne 6 mm. Začínajú mu rásť končatiny, ruky a nohy sa pomaly predlžujú. Oči a uši sa formujú, otvory na nosné a ušné dierky, na jazyk aj na ústa sú už na mieste.
Jeho srdiečko je dvakrát také veľké ako pred týždňom a pravidelne bije, bije 2krát tak rýchlo, ako srdce dospelého človeka. Vyvíjajú sa aj mozgové hemisféry.
V tomto období vývoja, je vaše bábätko veľmi krehké, pretože sa práve dokončuje rozvoj hlavných orgánov (žalúdok, pancreas, pľúca et pečeň). Dávajte si pozor a vyhýbajte sa všetkému, čo by mu mohlo uškodiť.

RADA:

Ak máte problémy s trávením, čo je časté v tomto týždni, jedzte veľa vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné pečivo), pite veľa vody a dbajte nato, aby ste cez deň veľa chodili. Aby ste si udržali pekné prsia, noste podprsenku primeranú vašim novým prsiam. Vyhnite sa kúpeľom v príliš teplej vode, preferujte sprchy a prsia a nohy nakoniec postriekajte studenou vodou, ktorá spevní vašu pokožku.
Aby ste zabránili striám, pokúste sa priberať mierne a regulérne a používajte hydratačné krémy.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO