join us

Malí

pacienti

Väčší

pacienti

Najväčší

pacienti

Deviaty týždeň tehotenstva

MD Alexandra Beaumanoir

VY

Vaše srdce bije rýchlejšie ako zvyčajne, čo znamená, že môžete byť ľahko udýchaná. Vaše telo sa mení, maternica ďalej rastie. Už má veľkosť pomaranča. Zachvíľu bude treba začať hľadať tehotenské oblečenie.

Vaše obličky tiež pracujú rýchlejšie, aby eliminovali vaše odpady, ale aj odpady vášho dieťaťa. Pite veľa vody, čo vám tiež pomôže vyhnúť sa infekciám močových ciest.

VAŠE BÁBÄTKO

Vaše dieťatko už nie je embryo ale fétus. Meria 5 až 6 cm a váži približne 9 g. Hlavička sa zdvíha a zaokrúhľuje, ale ešte stále je veľká, v porovnaní zo zvyškom tela. Oči sú už zakryté viečkami. Zárodky hlasiviek sú už na mieste. Vytvárajú sa pery a dieťatko môže otvoriť ústa. Zárodky orgánov chuti a čuchu sa začínajú vytvárať . Jeho tvár naberá svoj výraz. Horné a dolné končatiny ďalej rastú a vytvárajú sa chodidlá a ruky.Pohlavné orgány sú diferencované na vaječníky, alebo testis. Pokiaľ je to chlapec, začal produkovať testosteron. Srdce bije frekvenciou 110 až 160 pulzov za minútu.

RADY

Je to chvíľa pre prvú sonografiu a prvé stretnutie s vašim bábätkom.

Ak vám puchnú nohy, krvný obeh zlepšíte pravidelnou chôdzou. Veľa pite. Oddychujte. Vyhnite sa prílišnej námahe a stresu.

Kúpte si primerané  oblečenie. Kúpiť oblečenie o číslo väčšie ,ako zvyčajne problém nevyrieši, pretože nie je primerané vašim novým tvarom. Pripomeňte si, že čo rastie, nie ste vy, ale vaše bruško.

Zapojte sa do prieskumu o starostlivosti o novorodenca.    Zúčastniť sa môžete tu.

Starostlivosť o novorodenca

Úlohou ankety je zístiť stav informovanosti rodičov a zároveň dostupnosti zdrojov informácií týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca, po prepustení dieťaťa z novorodeneckých oddelení.

vyjadri svoj názor

POŠLI NÁM TVOJ TIP NA ČLÁNOK

Poslať TIP na článok alebo článok.
NOVINKA

NOVINKY

chceš vedieť skôr ako ostatní?

ND APLIKÁCIE


bmi index

BMI index

Index telesnej hmotnosti.
bmi index

Alkohol test

Test na obsah alkoholu v krvi.


Obsah alkoholu vo víne: 10-12%, obsah alkoholu v pive: 3-5%

Prvý alkohol:Druhý alkohol:Tretí alkohol:EšTE POTREBUJETEND JEDLO